Quantcast
Channel: Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat - Wszystkie fora
Viewing all 811 articles
Browse latest View live

Rośliny i kamole

$
0
0
Posiadam nadwyżki rośliny akwariowe:
-Rotala mexicana goiás Rarytas
-Ammania bonsai
-ludwigia ovalis pink
-Staurogyne sp. bihar Rarytas
-Staurogyne sp. brown Rarytas
-mech Brazil
-mech queen
Kamienie Scenery ston , około 10kg
Kamienie Dragon Stone około 6kg
Lawa wulkaniczna brązowa około 10kg
Korzenie,
Odbiór osobisty Poznań lub wysyłka pocztą.
   

Belka AquaNova

$
0
0
Witam zakupiłem belkę oświetleniową AquaNova 4x39w do mojego zbiornika 80x35x40 (112l)

Świetlówki będę miał 1x Sylwania Grolux 1xAquaStar 2xZwykłe białe. Waty/L ok. 1.5 wata/l Wiadomo podłoże oraz aranżacja zmniejsza objętość. Światło świeci się 12h od 8.30 do 20.30

Podłoże mam JBL AquaBasis i na to Granulat JBL Manado.Nawożę MICRO,MACRO,POTAS,ŻELAZO. Co2 Podaję z butli wysokociśnieniowej o poj. 20l mniej więcej 1,5 do 2 bąbelków/sec.

Filtracja to Crystal Flo 80 2 wkłady gąbkowe o różnym prześwicie 1wkład to biobale i jeden to ceramika. Temp w akwa to 28 st.


I teraz moje pytanie czy na takim zestawieniu mogę założyć rośliniaka. Z moim wymarzonym TRAWNICZKIEM. np z Heńka.

Obsada ryb to :
15x Neon Innesa i czerwony
10x Kardynałek
2x Świecik Kongolański
2x Otosek
2x Kirysek
2x Piskorek
1x Zbrojnik Niebieski
2x Gupik parka młode oddałem
6x Zwinnik Blehera

Chora molinezja ? Pomocy

$
0
0
Witam Smile
Moj tata zakupił ostatnio molinezjie ( samiczka ) .
Ma także samca , rybka po 4 dniach od zakupu zaczęła sie robić gruba ,od 2 dni leży na dnie i chowa sie . Robi dużo kupek . Czy ona jest chora ? Jak tak to jak jej pomoc ?
Ma akwarium 112 l , 25 •C, filtr itp
Czy moge ja odłowić do mniejszego akwarium bez filtra ?

Leczenie ospy? Ile dni?

$
0
0
Witam. Zauważyłem u moich rybek ospę rybią. Zastosowałem Zieleń firmy Zoolek i podniesienie temperatury. Zrobiłem to 9 listopada. Mam pytanie. Czy 14 listopada ominąc podmianę wody z tego powodu? Producent zaleca żeby po 8 dniach ponowić dawkę. Czyli wypada 17 listopada.

Drugie pytanie. Zauważyłemk u jednej z moich rybek jakby martwice płetw. Ogonowa jest jakby złożona i ma białą obwódkę. Ryba się chowa i jest apatyczna. Co z nią zrobić? Czy ją usunąć? Jak to wpływa na inne ryby? Czy stosowac jakies leczenie? Niestety teraz je leczę zielenią więc nie bardzo inne leczenie chyba.

Literatura akwarystyczna

$
0
0


Hans J. Mayland - moje akwarium stan bdb
John Dawes - ryby akwariowe stan bdb
Dick Mills - Ty i twoje akwarium db+/bdb-


50zł za komplet.

Pielęgniczki kakadu

$
0
0
Witam
Kupiłem w tym tygodniu nowe akwarium 126l (80x35x45), planuje mieć w nim harem kakadu to znaczy 1+3 albo 1+4. To że rybki te lubią dużo kryjówek w akwarium to już wiem. Mam kilka pytań: jaki najlepiej mieć piasek/żwirek w akwarium. Jeśli ktoś może to niech najlepiej wstawi nazwy albo linki do konkretnych.
Jakie roślinki najlepiej?
Czy razem z kakadu mogę mieć w akwarium zbrojnika niebieskiego i kosiarki (3-4 sztuki) czy to jakiś problem???

Czy mój korzeń gnije? Bezinwazyjna renowacja.

$
0
0
Zorientowałem się dość późno, ale pocierając korzeń w celu usunięcia sinic (z którymi zmagam się w innym temacie, póki co wygrywam) korzeń jakby ściera się.

Czy to oznacza że jego wierzchnia warstwa jest podgnita?

Na korzeniu rosną anubiasy i chciałbym obejść się bez gotowania w solance. To jest chyba korzeń mangrowca, kupiony w zoologicznym kilka (min. 3) lat temu.

Czy jeśli korzeń faktycznie gnije, to czy zagraża on życiu ryb? Stężenie azotu jest u mnie niewielkie, a zanim odkryłem problem z korzeniem podałem tygodniową dawkę tejże soli.

Może uda mi się usunąć, to co gnije, gąbką pod ciśnieniem z prysznica?

P.S.
Co do gotowania, to po prostu nienawidzę mocować anubiasów, zwłaszcza do takiego korzenia, który składa się z jednej rozległej części, bez rozgałęzień. Anubiasy mocowałem kamieniami, gumkami.. Ogólnie dużo czasu zajęło przytwierdzanie się roślinek do korzenia.

Grzałka mi się tłucze

$
0
0
Kupiłam akwarium używane do którego dostałam grzałkę, filtr i różne pierdoły. Wszystko chodzi od poniedziałku problem w tym, że od wczoraj grzałkę słychać, ale tylko jak podgrzewa wodę. Czy możliwe, że gdzieś ją niechcący puknęłam i uszkodziłam? Rozumiem, że to oznacza, że muszę NATYCHMIAST kupić nową, zanim wpuszczę rybki do akwarium? Byłabym wdzięczna za odpowiedź, bo zrobiłam już parę błędów podczas zakładania akwarium i nie chciałabym na koniec podpalić rybek..Sad

Chore welony

$
0
0
Witam,
Mam:
1. Akwarium 375l. Akwarium jest zalane od 2008 roku.
2. Żywe rośliny, anubias, moczarki, bacopę, nurzańca, pistię i inne,
3. Krewetki, notropisy (ok 10), kirysy (ok. 4-5), otosy (ok.10), piskorki, neony (ok. 10), rodostomusy (ok.10), gupiki i welony (ok. 15 młodych sztuk).
4. Podłoże akwarystyczne, substrat brązowy, jako ozdoby naturalne korzenie. Nie mam muszli, ceramiki, kolorowego żwirku.
5. Pokarmy, przeróżne podawane na zmianę, m.in. spirulina, roślinne, ogólne, dla welonów, kryl. Żywego ani mrożonego nie podaje.
6. Podmiany co tydzień ok. 50-55l, odstana 24h kranówka. Podmiana połączona zawsze z odmulaniem dna.
7. Temperatura ok. 23-24 stopnie.

Choroba dotyczy wyłącznie welonów, inne ryby nie mają żadnych objawów.
Objawy: jedna rybka ma lekko nastroszone łuski (odłowiona do szpitalika), niektóre są bardziej osowiałe i czasem próbują się jakby wycierać o podłoże.
Pokarm pobierają normalnie, odchody ok, nie ma śluzu / plam / wrzodów / guzów / waty, płetwy normalne nie poszarpane czy posklejane.
Kiedyś miałam już podobną chorobę, ryby po kilku dniach chowały się po kątach, przestawały jeść, chudły i padały. Po śmierci nawet też wyglądały normalnie, nie widać było zmian chorobowych.
Do ogólnego akwa co jakiś czas podaje witaminy dla ryb. Czasem pokarmy zakrapiam fishtaminem.
Proszę o porady, co to może być.
Odłowiona rybka zachowuje się normalnie, aktualnie dostaje sera bactopur i jakiś zagraniczny naturalny lek (nie pamiętam nazwy), ma apetyt, odchody ok.
Zrobiłam dziś testy paskowe JBL, czasem kolor był pośredni pomiędzy dwiema wartościami więc podaje wyniki w wahadełkach lub dokładne:
1. NO3 - między 10 a 25.
2. NO2 - między 0 a 0,5.
3. GH >7.
4. KH 6.
5. pH 7,2.
6. Cl2 - 0.

Proszę o poradę, co to może być bo żal mi rybek. Choroba dotyczy tylko welonów i to też nie wszystkich (ostatnio dokupiłam kilka sztuk, zawsze przechodzą kwarantannę przed trafieniem do ogólnego akwa). Po mału odchodzę od innych ryb, jak któraś zdechnie ze starości nie dokupuje nowych bo chce się skupić na welonach i notropisach z głównej obsady. Miałam wg mnie za dużo gupików, większość oddałam, ciągle też oddaje nadmiar, nie wiem, ile ich obecnie pływa. Teraz do ogólnego akwarium dodałam soli akwarystycznej aby trochę odkazić środowisko.

Cosmo Caixa Barcelona

Jajko jako pokarm

$
0
0
W końcu po długim czasie doczekałem się potomstwa młodych gupików niby nie jest to trudne pod warunkiem że w akwarium nie mam takich ryb jak Mieczyki ale nie ważne .
Chcę moim małym rybkom podawać suszone jajko tylko zastanawiam się jak to robić i jak często , wiem że jajko nie może być podawane za często bo to wysoko kaloryczny pokarm i tłusty , moje przemyślenia są takie zeby dawać im dwa razy w tygodniu przed podmiana wody żeby woda się nie psuła bo jajko samo w sobie wodzie szybko zanieczyści mi wodę jestem ciekaw waszych doświadczeń z tym rodzajem pokarmu i o poradę i jak według was podawać ten pokarm .
Młode są obecnie w akwarium 7L

pomoc w zalozeniu akwa z rybka flowerhorn

$
0
0
Czy ktos z forumowiczow posiada akwa z tymi rybami? Chcialbym zalozyc taki baniaczek ale bede potrzebowal pomocy w doborze sprzetu.

[Lublin] Sprzedam akwarium za grosze !!!

$
0
0
Witam
Muszę niestety sprzedać akwarium:
60 L z oświetleniem 3 świetlówki i karmnik
- dno podkład, czarny kwarc
- korzeń
- dużo żywych roślin
- zbrojnik niebieski, 2 kosiarki, bystrzyki pieknopłetwe oraz inne.
- grzałka
- filtr

Cena do dogadania
605940039

Ospa i Martwica płetw. Co zrobić?!!!!

$
0
0
Witam. 9 listopada zauważyłem u jednej ryby ospę. Podniosłem temperaturę do 30 stopni i wlałem zieleń firmy zoolek. Po 8 dniach pisze żeby ponowić dawkę (wypada to jutro 17 listopada). W dniu 14 listopada podmieniłem około 30% wody. Problem w tym że zauważyłem u ryb wydaje mi się martwicę płetw. Kilka ryb ma postrzepion e płetwy i dwie już dechły )wcześniej były apatyczne z postrzępionymi płetwami. teraz jest jeden mieczyk z postrzępionymi płetwami.

Mam pytanie. Czy ponowić dawkę zieleni aby do końca wyleczyć ospę (już nie widać zadnych kropek) czy zastosować leczenie na martwicę? Chodzi mi głównie o to czy zieleń z preparatem np CMF nie pogryzie się. Na martwicę pisza o tym CMF. Ryby mam mieczyki i molinezje i zmienniaki wiec wykluczone żeby skubały inne rybkiu te płetwy.

Powrót glonów i zakwit pierwotniaków.

$
0
0
Witam, proszę o pomoc. Opiszę mój problem przy pomocy zdjęć jakie zrobiłem, niestety nie najlepszej jakości. Jestem początkującym amatorem akwarystyki. Miałem akwarium które całe porosły glony. Temat był na forum. Dosłownie wszystko było zielone. I z tego powodu całe roślinki w akwarium wyginęły;/ (zdjęcie numer 0) Tak wyglądało akwarium przed atakiem glonów.
Po wielu pytaniach z mojej strony. Postanowiłem zrestartować zbiornik. Kupiłem nowy filtr fzn2 aquael i oświetlenie aquael leddy tube 6w x2. (akwarium 45l).
Gdy zbiornik dojrzewał posadziłem roślinki, tak wiem nie profesjonalnie bo w małych słoiczkach;/ a na końcu wpuściłem rybki(zdjęcie numer 5). Roślinki powoli zaczęły się zbierać. Widoczny był wzrost i przyszedł czas na pierwsze przycinki. Teraz niestety zaobserwowałem na listkach GLONY. Nie wiem już co teraz zrobić;/ Glony widoczne na zdjęciu 1 i 2. Drugi problem to zjadanie roślinki konkretnie jednej widocznej na zdjęciu 3 przez krewetki. Czy mogę je jakoś od tego odciągnąć?

Obsada:
8x neon inessa
10x red cherry
4x gupik endlera
4x otosek
1x amularia

Zbiornik cały dzień filtrowany. Temperatura 25 stopni. Oświetlany przez 10 godzin dziennie. Woda podmieniana regularnie co tydzień 10l, czyli około 25% całego zbiornika. Dodam ze nie stosuję nawożenia. i Nie znam parametrów wody.

Co roić bardzo proszę o jak najszybszą pomoc. Dodam że woda cały czas utrzymuje się mętna. Prawdopodobnie to pierwotniaki.

Podłoże do akwarium

$
0
0
Witam, chciałem się zapytać ile cm substratu trzeba wysypać na dno i jaką warstwą żwirku go przykryć? I przez jaki czas taki substrat będzie spełniał swoje zadanie? Jeżeli będę miał rośliny łatwe w uprawie anubiasy lotosy itp to będą potrzebne jakieś nawozy?

Zwariowany kirysek?

$
0
0
Witam. Posiadam akwarium 30l z pompką i termostatem. W akwarium pływają sobie:
2 danio (Jeden jest czerwony)
Kirysek spiżowy.

Rybki pływały sobie spokojnie przez parę miesięcy. Jednak od około tygodnia kirysek wariuje! Pływa do góry brzuchem, udaje zdechłego, leży na roślinach, na zamku, jakoś dziwnie pływa, kręcąc się. Wystarczy stuknięcie w akwarium, a odżywa. Kilka dni temu myślałam, że zdechł, leżał do góry brzuchem i nawet dotknięcie go nie ruszyło go. Jednak kilka godzin później pływał sobie po dnie akwarium! O co może z nim chodzić? Znów coś z akwarium szwankuje? Należy zaznaczyć, że kilka miesięcy temu miałam sporą obsadę w akwarium, nawet skalary, ha! Nie była to wina moja, ani nikogo innego, ale pana w sklepie, który tak zalecił. Żadna z tamtych rybek, które miałam już nie żyje. Najlepiej właśnie trzymają się danio, ale chciałabym się dowiedzieć o co chodzi z tym kiryskiem! Proszę o szybką odpowiedź.

Akwarium dla dziecka

$
0
0
Cześć
Chciałbym swojemu 2 letniemu synkowi kupić akwarium do wystroju pokoju. Uwielbia siedzieć na podłodze i oglądać pływające rybki ( głównie w sklepach zoologicznych).
Interesuje mnie coś takiego

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwaria...24477.html

Do tego chciałbym jakieś kolorowe rybki.
Co sądzicie o takim zestawie?
Myślę o neonkach i może skalarach, no chyba że proponujecie jakiś inne kolorowe rybi. W zamyśle mam z 20 - 30 neonek i może 5 skalarów

Roślinki na piasek

$
0
0
Witam
Czy ktoś może mi powiedzieć jakie roślinki (ze dwa gatunki) najlepiej było by posadzić na piasku na pierwszym planie w akwarium żeby było jak najmniej problemów a ładnie wyglądało.

Atlas słodkowodnych ryb akwariowych" Dr Axelrod

$
0
0
Mam do sprzedania wszechstronny, najbardziej obszerny przewodniki ryb akwariowych, przedstawiający 7500 gatunków ryb. Dobry przewodnik dla zaawansowanych akwarystów.
W książce na kolorowych zdjęciach pokazane są gatunki popularne, ale też rzadkie i niezwykłe; gatunki tropikalne, ale i zimnowodne; typowe ryby akwariowe, ale także ryby z naszych wód. Do zdjęć dołączone są praktyczne informacje przydatne w hodowli tych ryb.
W książce jest wszystko i jest to przedstawione w sposób najwygodniejszy dla czytelnika: ryby pogrupowane są rodzinami, stosownie do regionów geograficznych z których pochodzą.
Każde zdjęcie uzupełnione jest symbolami pozwalającymi poznać warunki hodowlane, zwyczaje i potrzeby pokazanego gatunku, w stopniu wystarczającym do skutecznej hodowli. Oznaczenia pokazują sposób żywienia ryb, sposób rozmnażania, temperament, zalecany wystrój akwarium, siedlisko oraz wymagania wodne ryb. Oznaczenia są intuicyjne i bardzo szybko można się zorientować czego wymaga określony gatunek. Zbiory zdjęć są podzielone po regionach w których określone gatunki występują. Pokazano tu też na zdjęciach kolejne etapy tarła wielu gatunków z rozmaitych rodzin.
Do książki dołączony jest obszerny index z wymienionymi nazwami łacińskimi gatunków. Podział jest alfabetyczny, zatem znając nazwę określonego gatunku w prosty sposób można znaleźć na której stronie znajduje się opis i zdjęcia szukanej ryby.
Najobszerniejsza pozycja książkowa o rybach
Przejrzyste opisy gatunków
Ponad 7500 zdjęć ryb
Czytelny index
Wydanie I, rok 1992
Stan idealny
Cena do uzgodnienia - j.marchocka@wp.pl
Viewing all 811 articles
Browse latest View live